Jak dobierać drzwi do hotelu i co należy wiedzieć o obowiązujących normach?

Właściwy dobór drzwi do obiektu powinien być prowadzony zarówno przez architekta na etapie projektu jak i poprzez bezpośredniego dostawcę drzwi. Nie chodzi tu o zastępowanie ról, czy poszczególnych ogniw inwestycji, co raczej o doprecyzowanie parametrów drzwi właściwych dla ich eksploatacji. Proces wyboru drzwi prowadzony jest także często przez inwestora samodzielnie i nierzadko zdarza się, że ogranicza się on wyłącznie do parametrów cenowych.

Tymczasem o faktycznych wymaganiach stawianym drzwiom wewnętrznym w obiekcie decydują czynniki niedopowiedziane podczas prowadzenia postępowania wyłaniającego dostawcę.

Jednym z takich czynników, który zostanie dalej nieco głębiej do omówiony jest ogrzewanie pomieszczeń w okresach przerw w pracy obiektu. Dziś często spotykamy się z obiektami hotelowymi pracującymi w okresie piątek-poniedziałek. W pozostałe dni temperatura w pokojach obniżana jest do minimum. Wszystko to ma wpływ na pracę skrzydła drzwi, które w tych warunkach poddane jest bardzo niekorzystnej pracy termicznej.

Klasyfikacja drzwi wg wytrzymałości

Klasyfikację drzwi według ich wytrzymałości określa norma EN:PN 1192:2001. Według tej klasyfikacji im wyższa wartość (klasa), tym cięższe mogą być ich warunki użytkowania.

Zestawienie przedstawia tabela:

Klasa
Kategoria warunków eksploatacji
Objaśnienie
1 do 2
Warunki lekkie lub średnie
Rzadko i ostrożnie użytkowane np. przez właścicieli domów lub mieszkań gdzie istnieje małe prawdopodobieństwo niewłaściwego użytkowania
2 do 3
Warunki średnie do ciężkich
Używane średnio często, przede wszystkim ostrożnie, gdzie istnieje możliwość przypadkowego lub niewłaściwego użytkowania
3 do 4
Warunki ciężkie do bardzo ciężkich
Używane często, nieostrożnie. Istnieje duże ryzyko niewłaściwego użytkowania
4
Warunki bardzo ciężkie
Drzwi wykorzystywane są bardzo często, nieostrożnie.

Klasyfikacja drzwi wg trwałości mechanicznej

Opisuje się ją jako odporność na wielokrotne zamykanie i otwieranie drzwi.
Występuje tu 8 klas, z których wybraliśmy 5 najczęściej spotykanych w nabywanych drzwiach obiektowych.

Klasa mechaniczna
Warunki użytkowania
Liczba cykli
1
Okazjonalne
5000
2
Lekkie
10 000
3
Nieczęste
20 000
4
Umiarkowane
50 000
5
Normalne
100 000

Drzwi w danej klasie mechanicznej powinny po wykonaniu odpowiedniej liczby zamknięć i otwarć zachować swoją pełną funkcjonalność a uszczelki, zawiasy blachy zamków i inne elementy nie powinny ulec odkształceniu.

Uszkodzenia mechaniczne drzwi – przeciągi

W trakcie użytkowania drzwi w obiektach nierzadko dochodzi do uszkodzeń drzwi wynikających z powstałych w sposób niekontrolowany przeciągów. Dochodzi wówczas do bardzo gwałtownego uderzenia skrzydła drzwi o element oporowy, ościeżnicę.

Drzwi nie powinny wykazywać trwałych uszkodzeń mechanicznych ani trwałych odkształceń powodujących utratę sprawności i funkcjonalności po następującej liczbie wstrząsów:

  • 50 dla drzwi wewnątrzlokalowych
  • 300 dla drzwi wewnątrzlokalowych wejściowych
  • 500 dla drzwi zewnętrznych

Odkształcenia pod wpływem temperatury i wilgotności:

Bardzo ważnym parametrem określającym trwałość eksploatacyjną drzwi jest ich wrażliwość na zmiany temperaturowe. Skrzydło drzwi w pokojach hotelowych, serwerowniach i wielu innych pomieszczeniach może pracować okresowo w bardzo różnych warunkach temperatury i wilgotności powstałej po obu jego stronach. Warunki te mają ogromny wpływ na prostoliniowość skrzydeł oraz inne możliwe odkształcenia. Zamieszczona poniżej tabela pokazuje jak właściwa klasa użytkowania drzwi zmniejsza już samo ryzyko powstania odkształceń.

Klasa tolerancji
Zwichrowanie
Wygięcie wzdłużne
Wygięcie poprzeczne
Płaskość miejscowa
10
10
10
10
0,6
2
8
8
4
0,4
3
4
4
2
0,3
4
2
2
1
0,2

Na wypaczenie skrzydła lub jego inne odkształcenie wpływ znaczący wpływ ma dyfuzja pary wodnej. Gdy powstaje gradient pomiędzy stronami skrzydła para wodna dąży do zmniejszenia ciśnienia i przechodząc przez skrzydło dewastuje je. Problem ten jest rozwiązywany różnie przez producentów, niektórzy udzielają gwarancji wyłącznie na pracę skrzydła w określonym zakresie temperatur, zwykle drobnym druczkiem na końcu instrukcji eksploatacji.

Bardzo dobrą praktykę prowadzi w tej materii firma DANA, która każdy rodzaj drzwi wewnętrznych określa pod kątem klas klimatycznych typu a/b/c. Drzwi w klasach klimatycznych b i c wykonywane są z użyciem aluminiowych przegród w skrzydle, na całej ich powierzchni, co znacząco ogranicza dyfuzję pary wodnej.

Autor: